Hoe de Olympische droom van Jermain Grünberg werkelijkheid werd

Jermain Grünberg gaat naar de Olympische Spelen
Jermain gaat deze zomer naar de Olympische Spelen in Parijs (Foto: Jermain Grünberg).

Het is hét ultieme doel van iedere topsporter, vertelt turner Jermain. Hij heeft het over meedoen aan de Olympische Spelen. Alleen de allerbesten krijgen deze eer en aankomende zomer in Parijs mag hij zijn Olympische droom waarmaken.

De in Tilburg geboren Jermain Grünberg (23) is met de sport opgegroeid. Hij komt namelijk uit een echte turnfamilie. “Mijn moeder en oma gaven trainingen in de turnzaal en als baby werd ik al meegenomen. Ook mijn zus deed aan turnen.” Zoals bij veel kinderen van jonge leeftijd, kon Jermain in al dat klimmen en klauteren zijn energie kwijt. Echt turnen, kon hij het nog niet noemen. “Vanuit daar ben ik telkens een stapje omhoog gegaan.”

Tot zijn achttiende woonde hij in Tilburg, daarna verhuisde hij naar Den Bosch. Hij sloot zich aan bij turnvereniging Flik-Flak, waar hij de sport al snel op een hoger niveau beoefende. Hij stak veel meer tijd in het trainen en deed mee aan competities. Een paar jaar later stond hij ook op wedstrijden in het buitenland en sinds 2019 is Jermain een vaste waarde bij TeamNL.

Toekomst in turnen

Hij heeft er voor gekozen om na zijn middelbare schooltijd niet verder te studeren. “Dat is moeilijk te combineren met de sport. Ik ben vaak in het buitenland voor wedstrijden, soms ben ik wel twee weken weg. Daarnaast train ik zo’n dertig uur per week, het is bijna niet te doen.” Hij heeft zich volledig gestort op het turnen. “Dat is wat ik heb gekozen voor mijn toekomst.”

In relatief korte tijd heeft de turner al veel bereikt, nu is zijn grootste doel binnen handbereik: de Olympische Spelen. “Iedere atleet die een Olympische sport beoefent, droomt hiervan. Er zijn genoeg topsporters die niet op dat toneel verschijnen. Toen ik wist dat ik het had gehaald, was dat euforisch voor mij. Het allerbeste gevoel.”

Ook in zijn sociale leven heeft hij dingen opgeofferd voor het turnen. “In Tilburg zie je me soms, maar dat is meestal buiten een wedstrijdperiode. Ik wil fit zijn voor iedere training, dus ik ga niet zo heel veel uit. Mijn laatste feestje was bijvoorbeeld met oud en nieuw.” Ook al woont Jermain nu in Den Bosch, Tilburg voelt nog steeds als zijn thuis. “Ik hoop ooit weer terug te keren naar de stad. Daarnaast ben ik ben Willem II-supporter en kijk ik naar alle wedstrijden.”

Allround-turner

Jermain is een allround-turner, wat betekent dat hij alle toestellen beoefent. Dat zijn er voor mannelijke turners zes: vloer, gelijke brug, rekstok, voltige, pegasus en ringen. “Mijn specialiteit is de brug. Ik ben nu veertiende van de wereld geworden op dat toestel, maar ik weet dat ik daar nog meer uit kan halen.”

Wat er ook gaat gebeuren op de Spelen, Jermain is enorm trots op wat hij heeft bereikt. “Ik heb vertrouwen in wat ik kan, mijn doen en kunnen. We hebben altijd iedereen het tegendeel bewezen. Voor nu ga ik me focussen op de Spelen, kijken of ik de finale kan halen. En eventueel ook nog medailles pakken”, droomt de turner verder.

LEES OOK:
Goirlese tweeling Bregje en Noortje schrijven zwemgeschiedenis

Angela Weisz