Tilburg kent al jaren wijk-iftars, vaak georganiseerd door R-Newt of ContourdeTwern. Maar een gemeentebrede stadsiftar bestond nog niet. Steden als Zoetermeer en Gouda gingen Tilburg al voor, en nu is ook hier de toon gezet. De opkomst liet weinig aan de verbeelding over.
Bezinning en solidariteit
Tafels gedekt met dampende schalen eten, een geroezemoes van stemmen, afgewisseld met het gerinkel van bestek. De avond begon met een inleiding van spreker Karim Amghar, bekend van het televisieprogramma Villa Ramadan. Naast hem nam islamitisch theoloog Anne Dijk het woord om de betekenis van de Ramadan toe te lichten. “Het is een maand van bezinning, solidariteit en godsbewustzijn”, vertelde ze. “Niet alleen binnen de islam, maar ook in andere religies is vasten een middel tot spirituele verdieping.”
Het vasten zou officieel om 18:49 uur verbroken worden, maar het avondvullende programma zorgde ervoor dat sommige magen wat langer knorden. Geen probleem, zo leek de stemming. Toen de eerste dadels werden uitgedeeld en het water werd ingeschonken, viel een bijna tastbare collectieve verlichting over de zaal. Het eten – vers bereid door onder meer Broodje Aap, Linke Soep en de Wereldkeuken – werd gedeeld, gesprekken ontstonden. Tussen happen door werd er gelachen, uitgewisseld en geluisterd.
Nieuwe Tilburgse traditie?
Burgemeester Theo Weterings onderstreepte de behoefte aan samenkomst in zijn toespraak: “Vandaag de dag, meer dan ooit, hebben we momenten nodig om elkaar te ontmoeten. Deze stadsiftar is een erkenning van hoe belangrijk deze maand is voor veel Tilburgers.”
Bij het afscheid, terwijl de tafels langzaam leegstroomden en de laatste kopjes thee werden ingeschonken, viel een zin op die ergens in de zaal werd uitgesproken: “Dit had eigenlijk al veel eerder moeten gebeuren.” Misschien een vooruitblik op een nieuwe Tilburgse traditie.
